Dini Bayramlarda Ziyaret Edilebilir Mekanlar

 Dini Bayramlar

Dini bayramları, İslam dini açısından önemli ve mübarek olarak kabul edilen günlerde kutlarız. Dinimizde kutsal kabul edilen başlıca iki bayram bulunmaktadır:

  1. Ramazan Bayramı
  2. Kurban Bayramı

 Ramazan Bayramı

Otuz gün süren oruç ayı olan ramazan ayının sonunda kutlanan üç gün süren bayrama denir. Bu bayramın kutlanma nedeni, ramazan ayında yapılan tüm ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardan dolayıdır. Bu bayram çocuklara çikolata ve şeker ikram edilir. Büyükler ziyaret edilerek gönülleri alınır.

 Kurban Bayramı

İbrahim peygamberin çok sevdiği oğlu İsmail’i, Allah yolunda kurban olarak adaması bu bayramın tarihi bir nedeni olduğunu bize göstermektedir. Yüce Allah, İbrahim peygamberin oğlu İsmail’in kurban edilmesine izin vermeyerek, onun yerine bir koç kesmesini buyurmuştur. İşte bizim bugün kutladığımız kurban bayramı böylece nesilden nesile aktarılarak gelmiştir. Kurban bayramı dört gün boyunca kutlanır. Bayramda kesilen kurbanlar dostlara, arkadaşlara ve ihtiyaç sahibi insanlara dağıtılır.

 Dini Bayramlarda Nereler Ziyaret Edilebilir?

  1. Konya – Mevlana Türbesi ve Müzesi

Dini bayramlarda Konya’ya gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir. Mevlana hoşgörü, sevgi ve mesnevisiyle yıllar öncesinden günümüz insanlığına seslenmektedir.

  1. Şanlıurfa – Balıklıgöl

Hz. İbrahim’in doğduğu birçok peygamberin yaşadığı; Hz. İsa’nın da kutsadığı şehir olan Şanlıurfa, dini bayramlarda ziyaret edilmesi gereken mekânlardan biridir.

  1. Bursa – Ulu Camii

Bursa kent merkezinde yer alan cami, şehrin en önemli sembollerinden biri haline gelmiştir. I. Bayezid tarafından 1396-1399 yılları arasında yaptırılan Ulu Camii, iç cemaat yerinin genişliğiyle farklılık gösterir.

  1. Ankara – Hacı Bayram Camii ve Türbesi

Bir başka ziyaret edilmesi gereken yer ise, Hacı Bayram-ı Veli türbesidir. XIV. ve XV. yüzyıllarda Anadolu’da yaşamış, Bayramiye Tarikatı’nın kurucusudur.

  1. Ağrı – İshak Paşa Sarayı Camii

Dini bayramlarda ziyaret edilmesi gereken mekan olarak, külliye olarak yapılan, Osmanlı Devletinin Lale Devrinde yaptığı son büyük eseri olan İshak Paşa sarayı sayılabilir. Yapımı yaklaşık yüz yıl sürmüştür. Ağrı Dağı’ndan siyah taşlar, Çevre köylerden beyaz taşlar getirilerek yapılmıştır.

  1. Diyarbakır – Ulu Camii

Diyarbakır Ulu Camii Anadolu’nun en eski camisidir. Şehirdeki bir kilisenin camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Bu yönüyle ziyaret edilebilir bir mekan özelliği taşımaktadır.

  1. Mekke, Medine ve Kâbe

Özellikle hac vazifesini yapmak isteyenlerin kurban bayramında gitmesi gereken mekanların başında Mekke, Medine ve Kâbe gelmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.