Hadislerle Kadının Yapması Gerekenler

Aileyi ayakta tutan en önemli faktör eşlerin birbirine karşı olan tutumu ve anlayışlarıdır. Eğer evde çocuk da varsa bu evde o zaman karşılıklı ilişkiden etkilenecek ve gelecek hayatı tamamen ona göre şekillenecek mükellefiyeti olan bireyler vardır. Böyle durumlarda ebeveynlere daha fazla sorumluluk düşmekte hak yemeden dini kurallar çerçevesinde güzel bir ortamı çocuklarına sunmaları gerekmektedir.

 

Hadislerde Kadının Yapması Gerekenler

Bu nedenle dinimizde de kadının ve erkeğin birbirine karşı sorumluluklarını ve yükümlü oldukları durumları hadislerle, ayetlerle anlatmaktadır. Din görevlileri, alimler, aile olmazsa toplum olmaz anlayışı ile evlilik öncesi ve sonrası ilişkilere değer vermektedirler.

Hadislerde Kadının Kocası İle İyi Geçinmesi İstenmektedir

İlk olarak kadın kocasına karşı itaatkar olmalı ve Peygamberimiz ’in de belirttiği üzere “Bir kadın kocası kendinden memnun olarak ölürse cennete girer hadisi ile eşinin sözünü dinlemeye dikkat etmelidir.

Sonrasında kanaat sahibi olmak çok önemlidir. Kadına kalp rahatlığı sağlayacak olan kanaat açgözlülüğü ve arsızlığı ortadan kaldıracak ve ev içi soğukluğu ortadan kaldıracaktır. Diğer türlü sürekli kocasını eleştiren ve hayatından zevk almayan, aldırmayan bir eş durumuna düşecektir. Efendimiz bu konuda “Kocanın malından güzel şekilde kendine ve evladının ihtiyacı kadar kullan” buyurmuştur.

Kadınların Temiz ve Titiz Olması Gerekir

Temiz bir kadın olmak da önemli görevlerinden biridir. Nasıl temiz olunması gerektiği konusunda dinimizin kuralları açıktır. Bir kadının başta evi olmak üzere temizlik konusunda çok hassas ve titiz olması gerekmektedir. Bu bağlamda kadının kendi kişisel bakım güzelliğine de dikkat etmesi gerekmektedir.

Akrabalara Saygı Göstermelidir

Aynı zamanda akrabalara saygı göstermesi, kocasının malını korumasını, sır saklamaya gayret göstermesi, evde olan olayları özellikle yatak odasını ifşa etmemelidir. Saygı göstermeli ve her zaman kadının erkeğin eğe kemiğinden yaratıldığını hatırlayarak boyun eğmesi gerektiğini bilmelidir.

Ev işlerinde bazen çok zorlanan kadınlar şikayetlerde bulunmakta ve ev huzursuzluklarını meydana getirmektedirler.

Peygamber Efendimiz Kendi Kızından Örnekler Vermiştir

Efendimiz bu konu ile ilgili Çeşmeden su getirmek, hamur yoğurup ekmek pişirmek, evin temizliğini yaparak evi düzenlemek Fatıma’ya aittir, dışarıya ait işler de Ali’ye aittir” diyerek bize yol göstermektedir. Bu hadisler ışığında da kadın ve koca evde bir paylaşım içinde olup belli işler paylaşım içinde yapılır.

Kadınların aklına takılan bir diğer durum da çalışan olanları içindir. Aynı zorluklarla iş hayatında birlikte yaşayan kadınlar, eşleri ile her şeyinin ortak olası gerektiğini düşünüp bir üstünlük söz konusu olamaz demektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.