Dini Bayramların İnsanları Yakınlaştırması

Modern İnsanın Problemi

Yirmi birinci yüzyıl teknoloji çağı olarak adlandırılıyor ve bu çağda yaşam çok hızlı. Bilgiye erişim çok kolay, gün içinde yapılan işler çok fazla. Bireylerin birim zamana yaptıkları iş görünürde çok fazla. Sabah hızlıca işe gitmek, atıştırarak öğle yemeği yemek, ardından tekrar iş, eve dönüş için trafikte geçirilen zaman derken insan kendisine artık çok az vakit ayırıyor.

Tabi gün içindeki bu koşturmanın içinde internet ve akıllı telefon kontrolü muhakkak yapılıyor, çok yoğun olunduğu bilgisi sosyal medya aracılığıyla diğerleriyle paylaşılıyor ancak kimse diğerinin gerçekten nasıl olduğunu sormuyor. Sahte gülüşler ve yorumlar eldeki klavye aracılığıyla iletiliyor çoğu kez. İnsanın diğerlerinden uzaklaşıp bu kadar kendine dönmesi ve sanal alemde yaşaması sosyal ilişkileri de bozuyor. İnsanı bir robottan ayıran en önemli özelliği duygularıdır ancak birey ne hissettiğini kendisi de anlayamıyor ve bunları paylaşmadığın da hem kendisinden uzaklaşıyor hem de toplumdan yalıtılıyor.

 İnsanı Yakınlaştıran Faaliyetler

Dinler insanlar için vardır ve hitap ettiği toplumun birbiriyle etkileşime geçmesine vesile olur. Dinin bazı pratikleri toplumla birlikte yapılır ve bu sayede insanlar birbirlerinden haberdar olurlar, dinlerini öğrenirler ve neler yaptıklarını birbirleriyle paylaşırlar. Bütün dinler sosyal ilişkilere önem verir. Eş ve dost ziyaretleri, hastalara destek olmak için yanlarında bulunmak her din için ödüllendirici davranışlardır. İnsanlarının birbirlerinden haberdar olmaları ve ihtiyaçlarını gidermeleri önemlidir. Bir insan diğerinin varlığıyla hayattadır. İnsan yaradılışı gereği diğerine muhtaçtır, doğa tek başınalığı pek sevmez. Şüphesiz ki insanların bir araya gelerek vakit geçirdikleri en önemli faaliyet dini bayramlardır.

Çünkü dini bayramlar insanların bir araya gelerek vakit geçirdikleri zamanlardır. Evlere ziyaretler, uzun zamandır görüşülmeyen akrabanın durumunu görmek dince hoş karşılanan eylemlerdir. İslam inancında bayramda küsler barışır, dargınlıklar son bulur. Bu sayede insanlarda merhamet duygusu ve affedicilik artar. Bütün bunlar toplumu oluşturan insanların birbiriyle etkileşimini artırır. Bir çocuk için bayram eğlence göstergesi olabilir, bir başkası için barışın temsili ve diğeri için sosyal hayata katılma aracı olabilir. Nice insan sadece bayramlarda insanlarla etkileşime geçme fırsatı bulur. Bunun için evlerde hazırlık vardır ve ikramlar, evin temizliği bir misafirin geleceğini gösterir niteliktedir. Artık kültürün bir parçası haline gelen dini bayramlardaki ev ziyaretleri modern zamanın yaşattıklarından kaçmanın güzel bir yoludur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.