Onbir Ayın Sultanı Ya Şehr-i Ramazan

Onbir Ayın Sultanı Ya Şehr-i Ramazan

Onbir Ayın Sultanı Ya Şehr-i Ramazan

Ramazan nedir?

Ramazan tüm dünyada Müslümanlar için çok özel bir zamandır. Ramazan’ı gözlemlemek İslam’ın beş “sütunundan” biridir. Ramazan ayında, bazı istisnalar dışında, yaklaşık 12 yaşınüzerindekitümMüslümanlarınşafakvegünbatımıarasındahızlailerlemeleribeklenir.

Ne zaman olur?

Ramazan, ayın evrelerini takip eden İslami takvimin dokuzuncu ayıdır. Bu Ramazan tarihlerinin her yıl değiştiği anlamına gelir. Ay, yeni hilal ayının ilk gece gökyüzünde göründüğü zaman başlar. Oruç, yeni ayın ilk bakışıyla başlayan bir sonraki ayın gelişiyle sona erer.

İnsanlar nasıl oruç tutuyor?

Ramazan boyunca gün erken başlar, böylece insanlar şafaktan önce hızlı bir yemek yiyebilirler. Sahur adı verilen bu yemek, gün boyunca devam etmelerini sağlayacak şekilde önemlidir. Gündüz saatlerinde, oruç tutan Müslümanlar yiyecek veya içecek suya da diğer içecekleri yiyemezler. İlkbaharın sonlarında veya yaz başlarında, gün çok uzun olabileceğinden bu özellikle zordur. Gün ışığının 22 saat veya daha fazla sürebileceği kutup bölgelerinde yaşayan insanlar, Mekke’de veya gök yüzünün gece karanlık olduğu yakındaki bir ülkede şafak ve gün batımı saatlerini takip etmeyi seçebilirler.

Tüm Müslümanların oruç tutması bekleniyor mu?

Tüm Müslümanların oruç tutması beklenmiyor. 12 yaşın altındaki çocuklar, seyahat eden insanlar, yaşlılar, hamile kadınlar ve sağlığını etkileyebilecek diğerleri muaftır. Herhangi bir nedenle oruç tutamayanlar, Ramazan ayında kaçırdıkları her gün için fakir insanları beslemeyi teklif edebilirler.

Gün batımında ne olur?

Güneş battıktan sonra insanlar tekrar yeyip içebilirler. Çabuk kılmanın geleneksel yolu, tarihler yemek ve bir bardak su içmektir. O zaman, akşam yemeği, İftar, saatlerce süren sosyal bir olaydır. İnsanların büyük aile ve arkadaş gruplarında birlikte yemek yemeleri yaygındır. Özel yiyecekler hazırlanır ve paylaşılır ayrıca tatlılar özellikle popülerdir. Müslümanlar genellikle İftar’da sadaka da dahil eder ve İftar’ı kendi yiyeceklerini alamayan veya yapamayan topluluk üyeleriyle paylaşırlar. Müslüman dünyasında camiiler ve yardım kuruluşları, fakir topluluklarda halkın Ramazan ayının her akşam ücretsiz İftar yemeklerini yemek için çadır ve masalar kurdu.

İnsanlar neden oruç tutar?

Müslümanlar Ramazan ayında onları Yüce Yaradana yaklaştırmak ve kendilerinden daha az şanslı olan insanların acılarını hatırlatmak için oruç tutarlar. Oruç, kendini kontrol etme alıştırmasıdır. Müslümanlar; yemekten, içmekten veya sigara içmemekle birlikte, arkalarındaki insanlar hakkında konuşmak veya kötü dil kullanmak gibi kötü eylemlerden kaçınmaya çalışırlar. Ramazan, insanların daha sabırlı, daha hoşgörülü ve çevrelerindeki insanlara karşı daha dikkatli olmaları için çalışma zamanıdır. Daha iyi insanlar olmayı düşünmek ve üzerinde çalışmak için bir andır. Birçok Müslüman ay boyunca hayır kurumlarına bağışta bulunuyor ve birçok İslami yardım kuruluşu yoksul ülkelerdeki veya mülteci kamplarındaki insanlar için yiyecek paketleri düzenliyor. Zekat olarak bilinen hayır kurumlarına bağış yapmak özellikle kutsal ay boyunca önemlidir ve dua, meditasyon ve Kuran’ı okumak da önemlidir.

Ramazan sonu nasıl kutlanıyor?

Eid ul-Fitr oruç ayının sonunu işaret ediyor. Çoğunlukla aile, yemek, cömertlik ve festivaller etrafında yoğunlaşmış birçok bayram geleneği vardır. Ramazan Bayramı’nda Müslümanlar erkenden uyanır ve bayram dualarına katılmak için en iyi kıyafetlerini giyerler. Dualardan sonra, günün geri kalanını geniş aileleriyle geçirmeden, iyi yemeklerin tadını çıkarmadan ve çocuklarla ve sevdikleriyle hediye paylaşmadan önce bir birlerine mutlu bir bayram (Arapça ‘Eid Mubarak’) diliyorlar.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir